Védő övezet Dunabogdány

A dunabogdányi vízbázis külső védőövezetének használatára vonatkozó előírások és korlátozások

A külső védőidomban és védőövezet területén a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 12. §-ában foglaltakat, illetve az 5. számú melléklet külső védőövezetre vonatkozó részében szereplő előírásokat be kell tartani, különös tekintettel az alábbiakra:

  1. A felszín alatti vízbázisok külső védőövezetén és védőidomában olyan tevékenység végzése, létesítmény elhelyezése, melynek jelenléte vagy üzemeltetése következtében csökkenhet a vízkészlet természetes védettsége, illetőleg a vízbe (20 napon belül le nem bomló) szennyező anyag, illetve élőlény kerülhet, tilos!
  2. A külső védőövezet területén szükség szerint tereprendezést kell végezni úgy, hogy ott pangó víz sem elöntésből, sem csapadékból ne keletkezzen.
  3. A külső védőövezet területén tilos folyékony üzemanyagot vagy vegyi anyagot tárolni!
  4. A külső védőövezet területén a vízmű működtetéséhez szükséges üzemanyag, illetőleg vegyszer tárolását szolgáló fém, illetve műanyag tartályt olyan vízzáró betonmedencében kell elhelyezni, amely a tartály meghibásodása esetén a teljes üzemanyag-mennyiséget magában foglalja.
  5. A külső védőövezeten lakótelep, új parcellázású üdülőterület kialakítása tilos!
  6. A külső védőövezeten minden új építésű és már meglévő ingatlant rá kell kötni a csatornahálózatra. A meglévő ingatlanok csatornahálózatra való rákötésének határideje: 2013. október 31.
  7. A külső védőövezet területén gépkocsi parkoló létesítése tilos!
  8. A külső védőövezet területén a Duna mederviszonyait csak úgy szabad megváltoztatni, hogy az ne legyen káros hatással a víz minőségére.
  9. Külső védőövezeten mederkotrás csak abban az esetben végezhető, ha az a vízbázisról kitermelt víz minőségének javítását, vagy mennyiségének növelését szolgálja. A kotrást úgy kell végezni, hogy az a partiszűrésű ivóvízbázis vízkészletének megtisztításában részt vevő kavics mederágyat ne érintse, a meder felől a kavicsréteg szűrő funkcióját ne veszélyeztesse.
  10. A külső védőövezet területén sportcélú, nem motoros vízijárművek kivételével kikötni tilos!
  11. A külső védőövezet területén kutató fúrás vagy új kút - a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi. Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (a továbbiakban: Felügyelőség) engedélye alapján - csak akkor létesíthető, ha a meglévő vízkitermelés zavarása nélkül (így például más vízadó réteg felhasználásával) további vízkivételt, a vízmű tönkrement kútjának pótlását vagy a vízkészlet mennyiségének, minőségének ellenőrzését szolgálja.
  12. A külső védőövezet területén háziállatok (kutya, macska és - önellátást nem meghaladó számban - baromfi) tartása megengedhető.

A Pest Megyei Kormányhivatal Növény és Talajvédelmi igazgatóság szakhatósági állásfoglalásában előírt kikötések:

Talajvédelmi előírások:

  • Komposztálótelep létesítése tilos!
  • Tilos az önellátást meghaladó állattartás!
  • Legeltetés, háziállat tartás környezetvédelmi hatásvizsgálat eredményétől függően megengedett.
  • Szervestrágyázás, műtrágyázás környezetvédelmi hatásvizsgálat eredményétől függően végezhető.
  • Tilos hígtrágya és trágyáié hasznosítási célú szabályozott kijuttatása termőföldre!
  • Szennyvízöntözés, tisztított szennyvízzel való öntözés tilos!
  • Szerves- és műtrágyák raktározása és tárolása, szennyvíziszap tárolása tilos!
  • Szennyvíziszap mezőgazdasági célú felhasználása tilos!
  • Haltenyésztés, haletetés tilos!

A fenti területeken történő szervestrágyázás, szennyvíziszap-hasznosítás vagy tisztított szennyvízzel öntözés esetén - az abból származó - a területre kijuttatott nitrogén mennyisége nem haladhatja meg a 170 kg/ha értéket, és a termesztett növények által felhasznált mennyiséget.

A vízbázis kijelölésekor a védőövezetekben engedélyezett növénytermesztési technológia megváltoztatása az illetékes hatóságok egyetértő állásfoglalásával történhet.

A növényvédő szerek használatának szabályozása:

A védőterületen tilos:

  • Természetes és műtrágyák, növényvédő és irtó szerek tárolása, raktárak létesítése, hulladék elhelyezése. (E korlátozás nem vonatkozik a kiskereskedelmi egységek, valamint a termelő saját felhasználását szolgáló 25 kg alatti összes mennyiségre.
  • Mezőgazdasági kistermelő a kiürített és megtisztított növényvédő szer csomagolóanyagot, burkolatot egyszerre max. 2 liter térfogatig kommunális hulladékként kezelheti, ezt meghaladó űrtartalom esetén begyűjtő, hasznosító szervezeteknek kell átadnia.)
  • A növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyagok, munkaruhák, gépek és berendezések tisztítására, mosására szolgáló helyiségek építése.
  • Növényvédő szereket tartalmazó vizek kiöntése és ártalmatlanná tétele.
  • Növényvédő szerek felhasználására szolgáló berendezések tárolása és javítása (kivétel: mg. kistermelő háti permetezőgépe.)
  • A légi növényvédő szerek szórásához szükséges fel- és leszálló sávok és berendezések, szerrel való feltöltésére szolgáló terek létesítése és üzemeltetése, növényvédő szer légi úton való kiszórása.

A védőterületen belül nem megengedett a következő hatóanyagú növényvédő szerek alkalmazása a felszín alatti vizek élővilágára gyakorolt toxicitásuk miatt:

  • Fosztiazát
  • Nitroszármazékok (benefín, pendimetalin)
  • Klórpirifosz
  • Klórpiri fosz-metil

A következő hatóanyagok esetében, ugyan a hatóanyag nem jelent mindig kifejezett toxikus veszélyt a felszín alatti vizek élővilágára, viszont a vegyület talajban való mobilitási tulajdonságai, illetve egyes esetekben a perzisztenciatulajdonságok lehetővé tehetik a felszín alatti vízkészlet szennyeződését, ezért e védőterületen ezek használata nem tiltott, de lehetőleg mellőzendő: Triazin származékok (hatóanyag: metamitron, metribuzin, terbutilazin).

A talajra közvetlenül permetezendő vagy talajba dolgozandó (presowing, preemergens) növényvédő szerek - főként gyomirtó szerek - esetében az engedélyokiratban előírt dózishatár alsó értékét javasolt alkalmazni.

 

Online Ügyfélszolgálat

online ügyfélszolgálatcsempe

Használja online ügyfélszolgálatunkat és kezelje ügyeit könnyen és gyorsan!

Szamlakep
TOVÁBB

MAGYARORSZAG.HU

Elektronikusan intézhető ügyek a magyarorszag.hu oldalon

Szamlakep
TOVÁBB

MÉRŐÁLLÁS BEJELENTÉS

Amennyiben Ön még nem regisztrált Online Ügyfélszolgálat felhasználó, kérjük kattintson a BEJELENTÉS gombra.

Bekötési vízmérők diktálási rendje 2024.01.01-től
Mellék vízmérők diktálási rendje 2024.01.01-től

Szamlakep
BEJELENTÉS

Hibabejelentés

Műszaki hibabejelentés:

0-24h

+36-27-511-511

Szamlakep

Call Center

06 (27) 999-688
06 (80) 224-488

Mérőállás bejelentése 0-24h
Számlázással kapcsolatban
  Hétfő
Kedd - Péntek
8:00 - 20:00h
8:00 - 14:00h

Vízdíj kalkulátor

Számolja ki várható vízdíját!
 
 
Bezárás
 
Bezárás

Ajánlja e-mailben ismerősének ezt az oldalt!

A címzett ennek az oldalnak az internetes címét (URL-jét) fogja megkapni. Az Ön által beírt adatokat nem tároljuk és nem osztjuk meg harmadik féllel.

Tárgy: Védő övezet Dunabogdány
captcha
* kötelező mezők